Valet på Orust 2018

Länk: http://sv.wikipedia.org/wiki/Politik
Lena på Flatön

Valet på Orust 2018

Inlägg av Lena på Flatön » fre mar 09, 2018 8:07 pm

Här tänkte jag vi kunde lägga ut intressant material inför valet i höst:

Idag, 9 mars, är det exakt ett halvår kvar till valet.

Mycket kan hända och saker kan förändras, allt behöver inte ta lång tid att förändra.

Kanske kommer något parti att sticka ut med något extra viktigt!

Lena på Flatön

Inlägg av Lena på Flatön » fre apr 06, 2018 9:29 am

Här kommer Moderaternas lista inför valet i höst 2018:

1. Anne Kolni, kommunikationschef
2. Robert Larsson, regionchef
3. Anders Arnell, civilekonom
4. Sofia Hygrell, VD/Företagsledare
5. Tommy Eriksson, Automationsingenjör
6. Hilden Talje, Universitetslektor
7. Maths Gustafsson
8. Martha Arnell, Reklamkonsult
9. Marcus Lillvik, Sjökapten
10. Lisbeth Arff, sjuksköterska
11 Ingemar Talje, Chefsjurist/VD
12.Cecilia Överfjord, Ingenjör
13. Alexander Arnell, Medicinstuderande
14. Anna Gustafsson, Lärare
15. Ingemar Johansson, Skutskeppare
16. Nils Pettersson
17. Håkan Bengtsson
18. Jan W Kjellberg, Bergsingenjör

Lena på Flatön

Inlägg av Lena på Flatön » lör apr 07, 2018 10:00 am

Här kommer Liberalernas lista inför valet i höst 2018:

1. Veronica Almroth
2. Ulf Sjölinder
3. Susanne Gustafsson
4. Viktor Simensen
5. Irma Sjölinder
6. Jan Gustafsson
7. Pernilla Tollesson
8. Claes Nordevik
9. Catharina Eriksson
10. Peter Lanzén
11. Pia Gitse
12. Mats Olsson
13. Lars Kjellgren
14. Joakim Almroth
15. Christer Mattsson
16. Tommy Crona

Lena på Flatön

Inlägg av Lena på Flatön » tis apr 10, 2018 6:29 pm

Här kommer Socialdemokraternas lista inför valet i höst 2018:

1 Catharina Bråkenhielm, Henån
2 Magnus Bylin, Töllås
3 Britt-Marie Andrén Karlsson, Stocken
4 Roger Hansson, Kårehogen
5 Kerstin Gadde, Hälleviksstrand
6 Ulla Buhr, Stillingsön
7 Eva Skoglund, Henån
8 Soraya ZarzaLundberg, Henån
9 Alexander Hutter, Svanesund
10 Ann-Marie Petersson, Ellös
11 Jörgen Nielsen, Svanesund
12 Elsie-Marie Östling, Henån
13 Lotta Husberg, Henån
14 Agneta Melin, Ellös
15 Reine Johansson, Stillingsön
16 Inger Heimburger, Stillingsön
17 Hans-Bertil Martinsson, Varekil
18 Lars-Olov Buhr, Stillingsön
19 Bo Edvinson, Ellös
20 Berit Strandberg Mattsson, Mollösund
21 Susanne Strömberg, Svanesund
22 Inga-Lill Bjurkvist, Nösund
23 Astrid Gardeheim, Svanesund
24 Boo Gardeheim, Svanesund
25 Gunnar Mattsson, Mollösund
26 Eva Gustafsson, Henån

Lena på Flatön

Inlägg av Lena på Flatön » tis apr 10, 2018 7:07 pm

Här kommer Sverigedemokraternas lista inför valet i höst 2018:

1. Fredrik Stengafvel
2. Magnus Lebeck
3. Leif Kinle
4. Håkan Johansson
5. Kristoffer Johansen
6. Marita Dyfverman
7. Martin Oscarsson
8. Birgitta Lebeck

Lena på Flatön

Inlägg av Lena på Flatön » tor apr 12, 2018 11:00 am

Här kommer Miljöpartiets lista inför valet i höst 2018

1. Kia Nordqvist, 58 år, Kulturutövare, Torp
2. Martin Reteike, 50 år, Ingenjör, Henån
3. Ulla Kedbäck, 70 år, Logoped, Krossekärr
4. Susanne Andersson, 51 år, Lärare, Myckleby
5. Sven Olsson, 44 år, Undersköterska, Henån
6. Fanny Nilsson, 23 år, stud. Sjuksköterska, Varekil
7. Sten-Inge Kedbäck, 76 år, Bankman, Krossekärr
8. Kristina Svensson, 67 år, Pensionär, Myckleby
9. Christer Hellekant, 73 år, Pensionär, Svanesund
10. Marie Hedberg, 72 år, Fotograf, Krossekärr
11. Kjell Dahlberg, 68 år, Snickare, Brinken
12. Peter Aidantausta, 51 år, Förskollärare, Svanesund
13. Christian Werner, 46 år, Nätverksstrateg-it, Svanesund
14. Lotta Karlberg, 61 år, Sjuksköterska, Godalen

Lena på Flatön

Inlägg av Lena på Flatön » tor apr 12, 2018 11:12 am

Här kommer Centerpartiets lista inför valet i höst 2018:

1) Lars Larsson
2) Daniel Petersson
3) Gun-Britt Hermansson
4) Ulla-Britt Bagge
5) Börje Pettersson
6) Peter Kristensson
7) Johan Stein
8) Reinhold Hedenblad
9) Arne Lindström
10) Jan-Olof Göransson
11) Maria Sörqvist
12) Gösta Edman
13) Birthe Hellman
14) Sven-Gunnar Göransson
15) Roland Abrahamsson
16) Stig Samuelsson
17) Ingrid Nyström
18) Helge Hermansson

Lena på Flatön

Inlägg av Lena på Flatön » tor apr 12, 2018 8:16 pm

Här kommer Vänsterpartiets lista inför valet i höst 2018:

1. Rolf Sörvik, Ellös
2. Anders Tenghede, Nösund
3. Roy Lundberg, Henån
4. Lena Jansson, Varekil
5. Eva Fallqvist, Henån

Lena på Flatön

Inlägg av Lena på Flatön » fre apr 13, 2018 10:16 pm

Här kommer Folkviljan Orust lista inför valet i höst 2018. Folkviljan och Orustpartiet har gått samman.

1. Michael Relfsson
2. Hans Pernervik
3. Andreas Bergelin
4. Aina Gunnarsson
5. Anders Wingård
6. Els-Marie Ragnar
7. Bengt Olsson
8. Mats Arvidsson
9. Anita Andrén Lum
10. Björn Tobin
11. Synnöve Wingård
12. Agne Frinäll
13. Tommy Pernervik

Lena på Flatön

Inlägg av Lena på Flatön » tis apr 24, 2018 9:10 pm

Ny lista för moderaterna!

1. Anne Kolni, kommunikationschef
2. Robert Larsson, regionchef
3. Anders Arnell, civilekonom
4. Tommy Eriksson, Automationsingenjör
5. Hilden Talje, Universitetslektor
6. Maths Gustafsson
7. Martha Arnell, Reklamkonsult
8. Lisbeth Arff, sjuksköterska
9. Ingemar Talje, Chefsjurist/VD
10. Cecilia Överfjord, Ingenjör
11. Alexander Arnell, Medicinstuderande
12. Anna Gustafsson, Lärare
13. Ingemar Johansson, Skutskeppare
14. Nils Pettersson
15. Håkan Bengtsson
16. Jan W Kjellberg, Bergsingenjör

Skriv svar